Drugi glazbenici sviraju na svojim instrumentima, a mi uvijek strepimo na kakvom ćemo klaviru svirati
Srđan Čaldarović, Zagrepčanin, profesor na Muzičkoj akademiji u Zagrebu, koncertni pijanist. Srđan je u Artaffeu govorio o svom dječačkom veselju bavljenjem glazbom, o školovanju, o svojoj prvoj profesorici i o tome kako su se više igrali oko klavira nego svirali. Govorio je i važnosti glazbe za svakog od nas, o klavirima, odlasku u Ameriku, o kubanskoj glazbi koja ga posebno inspirira i mnogim drugim zanimljivostima…
ArtCaffe uvijek donosi više!
Pogledajte emisiju na našem Youtube kanalu i ne zaboravite kliknuti subscribe:
Srđan Čaldarević nam je govorio o svojim iskustvima i znanjima stečenim tijekom boravka i školovanja u Sjedinjenim Američkim Državama, gdje je prvi put čuo kubanske suvremene autore koje i danas voli izvoditi. Također, osvrnuo se na važnost kvalitete instrumenata na kojima se svira i na nedavno iskustvo u kojem je pomogao renomiranoj školi iz Požege da odabere pravi i kvalitetan glasovir za svoju dvoranu.
O Srđanu Čaldareviću
Srđan Filip Čaldarović (Zagreb, 1973.) glazbeno obrazovanje počeo je na Glazbenoj školi Pavla Markovca kod Jelice Kuzmin. Klavir je diplomirao na Muzičkoj akademiji u Zagrebu u razredu Vladimira Krpana 1995. te se usavršavao na Indiana University School of Music u Bloomingtonu u klasi Leonarda Hokansona i na Trinity College of Music u Londonu u klasi Philipa Fowkea da bi magisterij stekao na University of Miami, Florida, u klasi J. Roberta Floyda 2002. Pohađao je majstorske tečajeve uglednih pijanističkih pedagoga kao što su Evgenij Timakin, Jerome Rose, Walter Groppenberger i Sequeira Costa. Od 1990. redovito koncertira samostalno, kao komorni glazbenik te kao solist uz orkestre, nastupajući diljem Hrvatske i u inozemstvu (Italija, Njemačka, Švicarska, Mađarska, Kanada, SAD…). Gostuje i na festivalima (Carl Orff, Muzički biennale Zagreb, Zagrebačke ljetne večeri, Westfalen Classics) te stječe laskave kritike i nagrade: nakon debija u Washingtonu tamošnja kritika hvalila je njegov „introspektivni pristup i profinjen osjećaj za fraziranje“ (Washington Post).
Interpretacijom Brahmsova Prvog klavirskog koncerta u d-molu zaslužio je nagradu Sveučilišnih nastavnika, a dobitnik je i Nagrade Milka Trnina Hrvatskog društva glazbenih umjetnika za 2013. godinu. Njegovi solistički i komorni nastupi odlikuju se svestranim pristupom programima u koje ravnopravno uvrštava djela velikana pijanističkog repertoara – Bacha, Beethovena, Chopina, Liszta, Brahmsa, Schumanna – i hrvatskih skladatelja poput Šuleka, Papandopula, Kempfa, Paraća i drugih. Redovito snima za Hrvatski radio i televiziju; Snimio je i dva nosača zvuka s Lisztovim i Rahmanjinovim djelima te onima hrvatskih i latinoameričkih skladatelja. Od 2005. djeluje kao docent, a od 2013. kao izvanredni profesor klavira na Muzičkoj akademiji u Zagrebu.
Autorica: Žana Begić
Fotografije: Ivan Mihaljević/Unimedia/Opis film