ArtCaffe

ArtCaffe
@brankostarc @artcaffe @hnkzagreb @requiem

Branko Starc: Imao sam obvezu i čast napisati Requiem za stradale u Domovinskom ratu, ali i sve druge koji su se žrtvovali za Lijepu Našu

Branko Starc, pedagog, producent, glazbenik i skladatelj. U ArtCaffeu, u razgovoru s Mišom Mihočevićem, govorio nam je o svom odrastanju u Njemačkoj, o ljubavi prema glazbi, potrebi za komponiranjem, ali i općenito za stvaranjem. Otkrio nam je i detalje o školovanju,  umjetničkom radu, zborskoj glazbi, ali i svom Requiemu posvećenom stradalima u Domovinskom ratu. ArtCaffe uvijek donosi više!

Pogledajte emisiju na našem Youtube kanalu:

Branko Starc nam je govorio o važnosti zborske glazbe za razvoj glazbene kulture, o svojim kreativnim porivima, o tome kako je izgledao njegov povratak u Domovinu, o Njemačkoj disciplini i umjetničkoj razigranosti. Govorio nam je i o svojim kolegama i suradnicima, a spomenuo se i velikog broja zborskih izvedbi njegovih djela diljem svijeta, kao još jednom načinu  širenja hrvatske glazbene kulture. Otkrio nam je i što ga je ponukalo da napiše Requiem za stradale u Domovinskom ratu i koliko je važna kultura sjećanja na sve one koji su ugradili svoju žrtvu i svoje živote u našu slobodu.

O Branku Starcu

@brankostarc @artcaffe @hnkzagreb @requiemBranko Starc (1954.) skladatelj je, dirigent, vokolog i fonopedagog. Pučku školu i gimnaziju završio je u Njemačkoj. Diplomirao je na Muzičkoj akademiji u Zagrebu. Njegov stvaralački opus uključuje skladanje više od 180 vokalnih i instrumentalnih djela, za koja je dobio više prestižnih nagrada i priznanja. Kao dirigent, specijalizirao se za zborsku glazbu te je vodio i radio s više od 20 profesionalnih i amaterskih zborova, među kojima su Zbor Hrvatske radiotelevizije, Ansambl Lado i drugi. @brankostarc @artcaffe @hnkzagreb @requiemBio je voditelj zbora u Kazalištu Komedija (Gradsko kazalište Zagreb). U području fonopedagogije školovao je pjevače, zborovođe, glumce, logopede, fonetičare i retoričare, a bavio se i logopedijom osoba oštećena sluha. Kao pozvani predavač sudjelovao je na mnogim međunarodnim simpozijima i znanstvenim skupovima iz pedagogije glasa u Hrvatskoj i inozemstvu. @brankostarc @artcaffe @hnkzagreb @requiemGost je predavač na mnogim sveučilištima. Posebno područje interesa mu je vokalna teorija, akademsko i pedagoško istraživanja glasa te objavljivanje znanstvenih radova o navedenoj problematici. Osnovao je međunarodne udruge: Phoniju, Hrvatsku udrugu zborovođa i Vokalnu akademiju (specijalizirani pedagoški sustav za izobrazbu govornog i pjevačkog glasa). Također je član Međunarodnog odbora zborske olimpijade i Međunarodne federacije za zborsku glazbu (IFCM), gdje sudjeluje u ulozi savjetnika za Hrvatsku.

Autorica: Žana Begić

Fotografije: Ivan Mihaljević Unimedia/Opisfilm

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)