Visovac – oaza mira i duhovnosti nastala na “bijeloj stijeni” kroz stoljeća molitve i rada
Tajanstvena Hrvatska – serijal o manje poznatoj kulturnoj baštini Hrvatske
Otok Visovac smjestio se na rijeci Krki u samom srcu Nacionalnog parka Krka. Ovaj čarobni otok ima bogatu povijest, prirodnu ljepotu te značajnu kulturnu i religijsku važnost. Njegova priča datira unatrag stoljeća, a, osim prekrasnog krajolika, otok je poznat i po franjevačkom samostanu, jednom od najznačajnijih marijanskih svetišta i duhovnih središta hrvatskog naroda.
U Šibensko-kninskoj županiji, duboko u proširenom dijelu kanjona rijeke Krke, leži otočić Visovac, okružen čarobnim Visovačkim jezerom. Svojim bogatim povijesnim nasljeđem i iznimnom duhovnom atmosferom, ovaj otok predstavlja pravu riznicu priča koje sežu unatrag u vrijeme srednjeg vijeka.
Prvi tragovi o Visovcu datiraju još iz 1345. godine, kada ga je hrvatsko-ugarski kralj Ludovik I. Anžuvinac darovao Rogu Budislavu Ugriniću. Otok je prošao kroz različite vlasničke ruke, a obitelj Utješinović je bila jedna od njih. No, prava priča započela je kada su eremiti sv. Augustina u 14. stoljeću na otočiću sagradili maleni samostan i gotičku crkvicu Sv. Pavla. Stupići njihova klaustra s bunarom iz 14. stoljeća i kapela i danas svjedoče o njihovom prisustvu. No, strah od osmanskih prijetnji doveo je do povlačenja augustinskih redovnika oko 1440. godine, a, umjesto njih, na Visovac su se naselili franjevci iz Kreševa. Tijekom svoje povijesti, franjevci su čvrsto vezani za Visovac, iako su ga Osmanlije zauzele 1522. godine, nakon pada Skradina. Otok je pripadao Kliškomu sandžaku, a franjevci su ostali na Visovcu, pastorizirajući i šireći vjeru od Like do Cetinske krajine.
Veliki trenutak u povijesti otočića dogodio se 1576. godine, kada su franjevci sagradili samostan i crkvu Majke od Milosti u gotičkom stilu. Ova građevina je postala središte pobožnosti prema Gospi visovačkoj. Kasnije, tijekom Kandijskog rata (1645. – 1669.), franjevci su pomagali Mlečanima, što je rezultiralo privremenim napuštanjem otočića 1648. godine. No, nakon 1672., vraćaju se postupno na Visovac. S padom Austro-Ugarske Monarhije, Visovac je dospio pod vlast Mletačke Republike 1669. godine. Samostan je počeo doživljavati intenzivnu obnovu od kraja 17. stoljeća. Crkva je produljena i obnovljena u baroknom stilu 1694. godine, nadograđena 1725., a samostan je proširen 1700. – 1703. i 1715. – 1741. godine. Konačan oblik samostan je dobio 1911. godine, izgradnjom novog krila. Zanimljivost je i da se u samostanu čuva jedna od najmanjh knjiga na svijetu, potom originalna Držićeva izdanja Držića, kao i respektabilan broj inkunabula.
Visovac nije ostao pošteđen ni turbulentnih vremena 20. stoljeća. Između dvaju ratova podijeljen je između Italije i Države SHS (kasnije Kraljevina Jugoslavija). Tijekom Drugog svjetskog rata, bio je podijeljen između Italije i NDH, a 1944. godine, partizani su preuzeli vlast nad otokom. Nakon ratnih stradanja, franjevci su se ponovo vratili na otok i obnovili samostanski život. Značajna obnova crkve i samostana uslijedila je nakon potresa 1986. godine. Za vrijeme Domovinskog rata, manji broj franjevaca nikad nije napustio otok, a nakon 1995. samostanski život potpuno je obnovljen.
Danas se samostanska zajednica, unutar Franjevačke Provincije Presvetoga Otkupitelja, brine o bogatoj umjetničkoj, arhivskoj i knjižničnoj baštini te nastavlja obrazovati franjevačke novake. Visovac je postao simbol duhovnog nasljeđa, privlačeći posjetitelje svojom poviješću, pričama i predivnom prirodom koja ga okružuje.
Nacionalni park Krka
Nacionalni park Krka, smješten u blizini grada Šibenika na obali Jadranskog mora u Hrvatskoj, predstavlja jedinstvenu prirodnu oazu bogatu vodopadima, rijekama, jezerima i bujnom vegetacijom. Ovaj park, osnovan 1985. godine, prostire se na površini od oko 109 četvornih kilometara te je dom mnogim rijetkim biljnim i životinjskim vrstama. Jedno od najizvanrednijih obilježja Nacionalnog parka Krka su spektakularni vodopadi. Najpoznatiji, Skradinski buk, pravo je čudo prirode. Voda Krke pada niz stotine stepenica i stijena, stvarajući prekrasne kaskade i slapove. Ovaj prizor posebno je impresivan tijekom proljeća i jeseni, kada je vodostaj rijeka obično veći. Bogata flora i fauna Nacionalnog parka Krka pruža dom mnogim biljnim i životinjskim vrstama pa se tako u njemu mogu pronaći raznovrsne vrste ptica, riba, gmazova i sisavaca.
Posjetitelji parka mogu uživati u različitim aktivnostima, uključujući šetnje, vožnje biciklom, izlete brodom, kupanje u rijeci i istraživanje staza koje vode kroz šumu i prirodne ljepote. Park nudi i interpretacijske centre i muzeje koji pružaju dublji uvid u prirodne procese, povijest i kulturnu baštinu ovog područja.
Nacionalni park Krka nije samo zaštićeno prirodno područje, već i mjesto gdje priroda i kultura idu ruku pod ruku, stvarajući jedinstveno iskustvo za sve posjetitelje. Ovaj park čuva prirodne vrijednosti i istodobno pruža priliku za rekreaciju, edukaciju i duhovno povezivanje s okolinom, a otok Visovac je jedno od najatraktivnijih i povijesno najvažnijih mjesta!
Autor: Ivan Mihaljević
Foto: Ivan Mihaljević
Tekst je objavljen u sklopu projekta poticanja novinarske izvrsnosti Agencije za
elektroničke medije.