ArtCaffe

ArtCaffe
@brankofranceschi @artcaffe @nmsu

Branko Franceschi: Umjetnost nije privilegija velikih gradova

Branko Franceschi, kustos, zaljubljenik u umjetnost te ravnatelj više značajnih galerija i muzeja. U ArtCaffeu nam je govorio o važnosti dostupnosti umjetničkih djela široj publici, postavljanju izložbi i u manjim sredinama, o suvremenim autorima, o svom porijeklu i mnogim drugim zanimljivostima. ArtCaffe uvijek donosi više!

Pratite nas četvrtkom u 18.30 na Z1 televiziji, od petka na ostalim partnerskim televizijama i na našem Youtube kanalu:

Franceschi nam je govorio o važnosti postavljanja reprezentativnih nacionalnih izložbi u manjim sredinama i dostupnosti vrhunske umjetnosti svim građanima. Također, spomenuo se i svog odrastanja i sazrijevanja, interesa za umjetnost, svojih prvih izložbi te mnogih drugih zanimljivosti iz karijere. Pojasnio je kriterije i načine odabira umjetnika i njihovih djela te kreativni proces stvaranja jedne izložbe i kompleksnost u svim segmentima tog posla.

O Branku Franceschiju

@brankofranceschi @artcaffe @nmsu Povjesničar umjetnosti, bivši ravnatelj HDLU-a Zagreb, direktor Muzeja moderne i suvremene umjetnosti u Rijeci, radio je i kao voditelj te kustos Galerije “Miroslav Kraljević” u Zagrebu. @brankofranceschi @artcaffe @nmsu Tijekom karijere organizirao je brojne samostalne i skupne izložbe domaćih i stranih umjetnika u zemlji i inozemstvu. Obnašao je dužnosti: nacionalnog selektora na 26. bijenalu u Sao Paulu 2004., 2. međunarodnog bijenala u Pragu 2005. godine, člana kustoskog tima 1. bijenala Kvadrilaterale u Rijeci i 2. međunarodnog bijenala mladih umjetnika u Bukureštu 2006. godine. @brankofranceschi @artcaffe @nmsu Kustos je hrvatskog paviljona na 52. venecijanskom bijenalu 2007. i 11. venecijanskog bijenala arhitekture 2008. godine. Kao nezavisni kritičar napisao je brojne priloge za dnevni tisak, umjetničke revije i časopise, TV i radio emisije te je inicirao i koordinirao  projekte kulturne razmjene Hrvatske i SAD-a (P.S.1 studio programi, Eastern European Residency Exchange) te Hrvatske i Velike Britanije (Blind Date). Član je AICA, ICOM-a, CIMAM-a, DPUH-a; predsjednik AICA Croatia i član Savjetodavnog odbora ArtsLinka, predsjednik Komisije za nove medije pri Ministarstvu kulture HR te Komisije za galerijsko-muzejsku djelatnost Grada Rijeke.

Autorica: Žana Begić

Fotografije: Ivan Mihaljević/Unimedia/Opis film

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)