ArtCaffe

ArtCaffe

Amadeus fest u Bjelovaru mladim je glazbenicima izvrsna prigoda da pokažu svoje sposobnosti

Jedna od misija Amadeus festa svakako je i pružanje prilike mladim glazbenicima da se okušaju na sceni i pkažu što mogu. To je ujedno i dobar način da neki drugi klinci dođu pogledati svoje prijatelje i na taj način dolazi do procesa koji se dad naziva razvoj publike. Sve skupa ima još veću težinu ako se to događa pod vodstvom renomiranih dirigenata kao što je to maestro Tonći Bilić.

Maestro Biliću, znamo vas kao renomiranog dirigenta koji iza sebe ima značajne projekte. Ove godine gostujete s mladim glazbenicima na 5. Amadeus festu. Što to znači vama, ali i njima?

Prvi put ću nastupiti u Bjelovaru i zahvaljujem svima zaslužnima na tom pozivu, a ponajprije domaćinima, Hrvoju Pintariću i bjelovarskoj udruzi glazbenih umjetnika. Za mene je to novo iskustvo, novi ljudi, novi prostori. Kažu da čovjek u svom životu svaki dan treba napraviti nešto novo, prvi put. Za mlade glazbenike je to izvrsna prilika da se okušaju u komornoj glazbi pred publikom te tako pokažu svoje sposobnosti, ali i ispitaju svoje mogućnosti.

Možete li nam malo više reći o Zagrebačkim mladim filharmoničarima i koliko se razlikuje rad s mladim glazbenicima u odnosu na onaj s profesionalcima?

Zagrebački mladi filharmoničari projekt su Hrvatske glazbene mladeži koji je nastao na poticaj Ureda za kulturu Grada Zagreba, a pružio je mogućnost mladim glazbenicima da sudjeluju u zajedničkom muziciranju pod vodstvom mentora te da steknu neka nova glazbena poznanstva te nastupe na više pozornica u Hrvatskoj. Ovaj orkestar tako je u protekle dvije godine nastupio u Hrvatskom glazbenom zavodu u Zagrebu, Zorin domu u Karlovcu, Varaždinskoj katedrali, Grožnjanu i malom živopisnom istarskom gradiću Raklju. S mladim glazbenicima je lakše raditi jer mladost nosi hrabrost i slobodu, što je za glazbu neobično važno. Naravno, zbog toga je i odgovornost daleko veća.

Je li ovo vaš prvi nastup u Bjelovaru i jeste li dosad surađivali s nekim od bjelovarskih glazbenika koji sviraju u raznim profesionalnim orkestrima te kako gledate na njihovu inicijativu za pokretanje ovakvog festivala?

Kao dirigent, nastupao sam s raznim orkestrima i zborovima pa je sigurno mnogo glazbenika bilo i iz Bjelovara. One koji poznajem poimenično kao izvrsne muzičare su klarinetist Domagoj Pavlović, udaraljkaš Marko Mihajlović, hornist Srđan Peić. Posebno bih istaknuo i osnivače ovog festivala, hornista Hrvoja Pintarića i violista Aleksandra Jakopaneca. Velike pohvale Hrvoju kao neumornom umjetničkom voditelju i entuzijastu bez kojeg zasigurno ne bi bilo ovog festivala.

Što ćete nam izvesti na ovogodišnjem Amadeus festu i zašto ste odabrali upravo to djelo?

Ove godine nastupamo u komornom puhačkom sastavu. Odlučili smo se za Mozartovu „Gran partitu“, djelo neobične ljepote, pisanu za 12 puhačkih instrumenata i kontrabas. To djelo je u popularnoj kulturi poznato iz filma „Amadeus“, gdje se Salieri istodobno divi i zavidi Mozartu na njegovoj genijalnosti. U profesionalnom smislu djelo je tehnički, interpretacijski i tonski zahtjevno te se na njemu doista puno toga može naučiti.

Koji su vam planovi sa Zagrebačkim mladim filharmoničarima i vidite li među njima neke buduće zvijezde?

Nadamo se da će u budućnosti ovaj projekt biti izdašnije podržan te da ćemo imati ne samo komorne, nego i orkestralne sastave, kako je originalno i zamišljeno. A posebno ne bih nikoga izdvajao jer je riječ o doista iznimnim mladim ljudima koji su zapravo svi zvijezde. No želio bih ih poimence navesti: Ema Jancetić i Petra Domšić (oboe), Marta Burazer i Kristina Marija Vukoja (klarineti), Tana Michl i Lucija Bošković (basteni rogovi), Bruno Laktaš, Marko Gugić, David Vlah i Dario Kšenek (rogovi), Domagoj Pećar i Isabella Roxas Đuka (fagoti) te Niko Kos (kontrabas).

Autor: Nikola Mihaljević

Foto: Unimedia

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)